לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

077-9974772

ביטוח לאומי במאה ה-21 – המוסד לביטוח לאומי

הליכי גירושין

ביטוח לאומי – מבוא

ביטוח לאומי בא להבטיח את קיומנו הבסיסי ועל כן תשלום דמי ביטוח לאומי זו חובה של כל אחד מאיתנו. במצבים שונים בחיים, תשלום ביטוח לאומי יסייע לנו להסתדר, זו חובתו!

המוסד לביטוח לאומי נועד כדי להבטיח קיום בסיסי הן לאוכלוסיות חלשות בחברה והן למי שסובל מבעיית פרנסה זמנית. ביטוח לאומי פועל בכל מיני מישורים והוא מציע כל מיני פתרונות לאוכלוסיות שונות בארץ בין אם מדובר בקשישים, באמהות, במובטלים ובבעלי מוגבלויות.

פיתוחם של שירותי רווחה, שירותים חברתיים ועזרה נפשית הם חלק מהתפקידים של ביטוח לאומי כאשר לרבים מתושבי מדינת ישראל, שירותיו של ביטוח לאומי הם כאוויר לנשימה.

עם זאת, ישנה תחושה שהמוסד לביטוח לאומי אינו באמת מקדם את האזרח אלא רק מוביל אותו אל נקודת פתיחה מינימאלית מסוימת. אין אנו מזלזלים בעבודתו והיא ללא כל ספק רבת חשיבות אך בהחלט ניתן לומר שאפשר לעשות יותר.

הרבה יותר. החברה הישראלית מלאה בפערים חברתיים וכלכליים משמעותיים ביותר. אין לכך כל הצדקה במדינה מערבית מתוקנת ועל כן כל הגופים הממשלתיים ובפרט ביטוח לאומי צריכים לפעול ביתר נחרצות למען צמצום הפערים הללו כך שלאוכלוסיות חלשות יינתן שוויון הזדמנויות אמיתי.

ביטוח לאומי פועל, כפי שאמרנו, בכל מיני תחומים ומספק בסיס למחייה לכל מיני קבוצות בחברה. עתה נביא מספר דוגמאות חשובות של קבוצות להן מסייע ביטוח לאומי.

זכויות שכירים בביטוח לאומי

למרבה האכזבה, ישנם מקרים בהם שכירים מאבדים את מקום עבודתם לאור כך שהחברה המעסיקה אותם או אף מעביד פרטי פשטו את הרגל. מלבד הלחץ שיש להתמודד איתו במצב כזה של מציאת מקום פרנסה חדש, חוששים המפוטרים כי לא יקבלו את יתר שכר העבודה המגיע להם וכמובן פיצויי פיטורים. המדובר בסכומים לא קטנים בדרך כלל וכמובן שבמצב כזה בו נותרנו ללא עבודה, אנו חייבים לקבל את הכסף הזה.

אם אתם שכירים וזהו מצבכם, אתם תקבלו את המקסימום שהחוק מאפשר. ביטוח לאומי ישלם לכם שכר עבודה וכן פיצויי פיטורים. הבעייתיות כאן היא שישנה תקרה של סכום ולא ניתן לקבל במסגרת ביטוח לאומי מעל לסכום הקבוע בתקרה זו. מדוע? שוב אנו שבים לאותו רציונל על פיו פועל ביטוח לאומי והוא לספק קיום מינימאלי בסיסי.

במצב זה, ביטוח לאומי מוודא כי הזכויות שלנו כעובדים לא יקופחו לחלוטין ונקבל איזשהו תשלום מסוים אך בעצם, אם מגיע לנו יותר כסף ממה שהתקרה קובעת, אין זה משנה כלל וכלל. ביטוח לאומי לא יספק לנו אותו ובמידה והמעביד חסר אמצעים, לא נראה את הכסף הזה לעולם.

ביטוח לאומי ודמי אבטלה

בשעה שאני מחוסרי עבודה, אין לנו כמובן אמצעי לקיום. ביטוח לאומי, המחויב לספק לנו קיום בסיסי, נותן דמי אבטלה בשיעורים שונים, בהתאמה כלשהי למשכורת שהיינו מקבלים. אורך התקופה של הזכאות לדמי אבטלה גם היא משתנה מאדם לאדם ונקבעת על פי התקופה הרצופה בה עבדנו.

הפסקתם לעבוד? עליכם לגשת ללא דיחוי אל ביטוח לאומי ושם להגיש תביעה לדמי אבטלה. זה המקום להבהיר כי לא כל אדם מובטל זכאי לדמי אבטלה של ביטוח לאומי. ישנם פרמטרים מסוימים אשר מבססים זכאות. אלו הם העיקריים שבהם:

1. פרמטר הגיל – ביטוח לאומי משלם דמי אבטלה למי שהינו בן 18 לפחות.

2. התובע מחוסר עבודה – כמובן כי ביטוח לאומי יעניק דמי אבטלה רק לאדם מובטל אשר נרשם ככזה בלשכת התעסוקה. על מנת לקבל את דמי האבטלה, יש לגשת להירשם מדי שבוע בלשכת התעסוקה.

בחלק מן הלשכות כיום ישנה מערכת ממוחשבת המזהה אותנו על פי טביעת אצבע. אם נמצאה לנו עבודה, יהיה רשום על גבי מסך המחשב כי עלינו לגשת לפקיד. במידה ולא נמצאה לנו עבודה, יירשם כך ונצטרך לשוב להירשם בשבוע שלאחר מכן.

3. תקופת הזמן – אמרנו מקודם שמיד עם תום העבודה, עלינו לגשת אל ביטוח לאומי להגשת התביעה. מדוע אלמנט הזמן הוא כל כך חשוב? משום שתקופת האבטלה שלנו מתחילה מהיום בו נרשמנו ללשכת התעסוקה כמובטלים.

המשמעות היא שאין זה משנה אם הפסקנו לעבוד חודש לפני שנרשמנו. הזכאות מתחילה רק ביום הרישום שלנו בלשכה.

ביטוח לאומי, כמו הרבה גופים ממשלתיים הוא בירוקרטי מאוד ועל כן אל תנסו לעקוף את המערכת אלא שחקו על פי החוקים….

הורים טריים – זה בשבילכם!

בשעה טובה ומוצלחת ישנה תוספת חמודה וורודה למשפחה. ההורים הטריים זכאים לצאת לחופשת לידה. למרבה הצער, מדינת ישראל נותנת דמי לידה מקסימאליים של 14 שבועות בלבד. ביחס לשאר מדינות העולם אנחנו הרחק הרחק מאחור ואין לכך הצדקה. לאבות הטריים שבכם, אם האישה שלכם מוכנה לחלוק אתכם את חופשת הלידה שלה, ביטוח לאומי מאפשר לכם לעשות זאת. אבות יכולים להחליף את בת הזוג בחופשת הלידה אבל יש לזכור כי ההורים חולקים את חופשת הלידה כלומר, האב והאם יחדיו צרכים לעמוד בתקרה שנקבעה.

לסיכום הדיון, ראינו מעט מן השירותים שנותן ביטוח לאומי. כמו כן, חווינו דעה לגבי מה שמעניק ביטוח לאומי ומה שראוי היה כי יעניק וכמובן שהפער אינו קטן. נקווה לעתיד טוב יותר.

עו"ד לימור מסר: "תחושת האחריות כלפי לקוח שפנה אליי לצורך ייצוג משפטי בהליך גירושין והפקיד בידי את האינטרסים החיוניים ביותר שלו היא "כוכב הצפון" שמנחה אותי לכל אורכו של ההליך המשפטי. הניסיון שרכשתי במהלך השנים הרבות שאני עוסקת בייצוג בהליכי גירושין מאפשרים לי לנווט את הלקוח לאורך ההליך עד לסיומו בתוצאה משפטית מיטבית, שתאפשר לו לשים את הליך הגירושין מאחוריו, ולצאת לדרך חדשה".

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: כוכב.האמור לעיל ובכל המאמרים באתר הליכי גירושין אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני הבוחן את נסיבות העניין הספציפי. המסתמך על המידע עושה כן על אחריותו האישית בלבד.

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מפתח.
פרטי יצירת קשר:

 

יגיע כפיים 2,

תל אביב

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

077-9974772


מידע חשוב נוסף