לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

077-9974772

ביטול עיקולים בהוצאה לפועל – כיצד?

אחד הכלים החזקים ביותר של רשות ההוצאה לפועל הוא העיקול. רשם ההוצאה לפועל רשאי להורות על עיקול רכבו, ביתו או משכורתו של חייב. מהם סוגי העיקולים? כיצד הם מתבצעים? וכיצד ניתן לבטל עיקול בהוצאה לפועל? על כך במאמר שלפניכם.

*לייעוץ מקוון ללא התחייבות בנושא הוצאה לפועל, פנה לפורום הוצאה לפועל

רשות ההוצאה לפועל

על המושג 'הוצאה לפועל' כולנו כנראה שמענו, ולא תמיד בהקשר חיובי. רשות האכיפה והגבייה, המוכרת יותר בשמה 'הוצאה לפועל', הוקמה כדי לאלץ חייבים להחזיר את חובותיהם לזוכים, והחוק הסמיך אותה לנקוט בצעדים משמעותיים כנגד החייבים.

מיהו חייב? חייב הוא "אדם שניתן כנגדו פסק-דין ו/או חיוב שדינו כפסק דין (שטר משכון, תובענות, שיקים, שטרות וכדומה) המחייב אותו לשלם לאחר או לעשות דבר שהוא מחויב על פי החוק לבצע".

מי הוא זוכה? זוכה הוא "אדם המחזיק בפסק-דין, שיק, חשבונות או כל מסמך אחר המחייב אדם לשלם לו או לעשות פעולה שהוא מחויב לעשות".

כאשר זוכה מחזיק בידיו אישור על זכאותו (פסק-דין, שיק, שטר וכיוצא בזה), עליו לפנות להוצאה לפועל ולבקש את אכיפת זכאותו. לרשותה של ההוצאה עומד ארסנל כלים משמעותי אשר באמצעותו היא מאלצת את החייב לשלם את חובו.

עיקול

אחד הכלים המשמעותיים ביותר של ההוצאה לפועל הוא העיקול. רשם ההוצאה לפועל מוסמך להורות על עיקול רכבו, ביתו או משכורתו של החייב, במסגרת צעדי האכיפה כנגדו.

אלו הם סוגי העיקולים העיקריים:

  1. עיקול נכסים רשומים: עיקול נכסים רשומים הוא עיקול המתבצע כנגד מקרקעין [נדל"ן] הרשומים במרשם המקרקעין או כנגד כלי רכב הרשומים במשרד הרישוי. העיקול מתבצע באמצעות רישום הערת אזהרה במרשם המקרקעין או במשרד הרישוי.
  2. עיקול נכסים פיננסיים: עיקול נכסים פיננסיים הוא עיקול של כספים,תכניות חיסכון, ניירות ערך וכדומה השייכים לחייב ונמצאים בבנקים או במוסדות פיננסיים אחרים. העיקול מתבצע באמצעות הודעה לבנק או המוסד שברשותו מצויים הנכסים.
  3. עיקול מיטלטלין: עיקול מיטלטלין הוא עיקול של חפצים שונים [ריהוט, מכשירי חשמל וכדומה] השייכים לחייב. העיקול מתבצע על ידי הגעה פיזית של נציגי ההוצאה לפועל אל ביתו או משרדו של החייב, והחרמה של נכסיו.
  4. עיקול צד ג': עיקול צד ג' הוא עיקול של ממון השייך לחייב אך נמצא בידי צד ג' [כגון משכורת או נכסים המצויים בידי אחר]. העיקול מתבצע באופן ישיר מרשותו של צד ג'.

בקשה לביטול עיקול

הדרך לביטול עיקול שהוטל על נכסי החייב אינה פשוטה. החוק הפקיד בידי רשות ההוצאה לפועל כוח רב, ואין זה קל בכלל לבטל פעולות שהיא כבר ביצעה. עם זאת, במידה ואתה סבור שנפלה טעות בשיקול הדעת של ההוצאה לפועל, תוכל להגיש בקשה לביטול העיקול.

את הבקשה יש להגיש לרשות ההוצאה לפועל, ובמסגרתה עליך לנמק מדוע לדעתך יש לבטל את העיקול. מומלץ להעלות כמה שיותר נימוקים, בכדי לגרום לרשם ההוצאה לפועל לשנות את דעתו ולהסיר את העיקול.

רשם ההוצאה לפועל יעיין בבקשה ויחליט האם לקבלה או לדחותה. אם הרשם לא דחה את בקשתך, עליך להמציא אותה לידי הזוכה תוך שלושה ימים, ועל הזוכה להגיב לבקשה תוך שבעה ימים.

כאמור, אין זה פשוט כלל לבטל את העיקול. רשם ההוצאה לפועל אינו ממהר להורות על ביטול עיקולים. משום כך, מומלץ מאד להיעזר בעורך דין המתמחה בתחום ההוצאה לפועל. עורך דין מנוסה ישכיל לנסח עבורך בקשה מתאימה ויוכל למצוא עבורך את הנימוקים הטובים והמתאימים ביותר לבטל את העיקול.

*לייעוץ מקוון ללא התחייבות בנושא הוצאה לפועל, פנה לפורום הוצאה לפועל

עו"ד לימור מסר: "תחושת האחריות כלפי לקוח שפנה אליי לצורך ייצוג משפטי בהליך גירושין והפקיד בידי את האינטרסים החיוניים ביותר שלו היא "כוכב הצפון" שמנחה אותי לכל אורכו של ההליך המשפטי. הניסיון שרכשתי במהלך השנים הרבות שאני עוסקת בייצוג בהליכי גירושין מאפשרים לי לנווט את הלקוח לאורך ההליך עד לסיומו בתוצאה משפטית מיטבית, שתאפשר לו לשים את הליך הגירושין מאחוריו, ולצאת לדרך חדשה".

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: דגל.האמור לעיל ובכל המאמרים באתר הליכי גירושין אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני הבוחן את נסיבות העניין הספציפי. המסתמך על המידע עושה כן על אחריותו האישית בלבד.

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מטוס.
פרטי יצירת קשר:

 

יגיע כפיים 2,

תל אביב

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

077-9974772


מידע חשוב נוסף