לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

077-9974772

האם אפשר להתגרש גירושין אזרחיים ברבנות

גירושין בישראל נערכים בבית הדין הרבני על פי כללי ההלכה והמסורת היהודית. מה דינם של בני זוג שנישאו בנישואין אזרחיים – האם הם יכולים להתגרש גירושין אזרחיים בבית הדין? אם לא, כיצד הם מתגרשים? על כך במאמר שלפניכם.

דרך המלך להינשא ולהתגרש במדינת ישראל עוברת במדרגות הרבנות. בית הדין הרבני הוא הערכאה המוסמכת על פי החוק להשיא ולגרש בני זוג יהודים במדינת ישראל. גירושין בבית הדין הרבני נערכים על פי ההלכה והמסורת היהודית, באמצעות גט.

עם זאת, ישנם לא מעט בני זוג שאינם יכולים להינשא בבית הדין הרבני. למשל: בני זוג שאחד מהם יהודי ואחד מהם אינו יהודי או בני זוג המוגדרים 'חסרי דת' [מצוי בקרב עולים מברית המועצות].

זוגות אלה אינם יכולים להינשא בישראל כלל, שכן החוק בישראל אינו מאפשר להינשא נישואין אזרחיים.

כיצד, אפוא, יינשאו זוגות אלה?

פנייה לייעוץ אישי


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: עץ.

נישואין אזרחיים בקפריסין

הפתרון עבור זוגות אלה נמצא בדמות נישואין אזרחיים בחו"ל. הפסיקה קובעת כי אמנם לא ניתן להינשא נישואין אזרחיים בישראל, אך זוג שמגיע עם סטטוס 'נשוי' מחו"ל מוכר כנשוי גם בארץ. כך מתאפשר לזוגות שאינם יכולים להינשא בארץ להינשא בחו"ל ולהירשם בארץ כנשואים.

אחת המדינות המועדפות על בני זוג המעוניינים להינשא נישואין אזרחיים היא מדינת קפריסין. מדינה זו מאפשרת לזרים להינשא בה נישואין אזרחיים, מבלי להערים עליהם קשיים מיותרים. בשל כך, ובשל העובדה כי קפריסין קרובה מאד לישראל [כשעתיים טיסה], היא הפכה למדינה אטרקטיבית עבור נישואין אזרחיים.

התרת נישואין בבית המשפט לענייני משפחה

האם זוגות אלה, שנישאו בחו"ל בנישואין אזרחיים, צריכים להתגרש בבית הדין הרבני?

התשובה היא שלילית. בני זוג שאחד מהם יהודי ואחד מהם אינו יהודי וכן בני זוג חסרי דת אינם צריכים ואינם יכולים להתגרש בבית הדין הרבני. ההלכה אינה מכירה בנישואיהם, ועל כן בית הדין הרבני אינו יכול לגרש אותם.

בכדי להתגרש, עליהם להגיש לבית משפט לענייני משפחה תביעה להתרת נישואין. בית המשפט דן בתביעה, ובמידה והוא מאשר אותה – מוציא פסק דין להתרת נישואין. פסק הדין הוא האקט שהופך את בני הזוג לגרושים.

בני זוג יהודים שנישאו בנישואין אזרחיים – מתגרשים ברבנות

מלבד בני זוג מדתות שונות ובני זוג חסרי דת, ישנם זוגות נוספים שאינם יכולים להינשא בבית הדין הרבני. אחת הדוגמאות הנפוצות לכך היא: כהן וגרושה. על פי ההלכה, גבר כהן אינו רשאי לישא אשה גרושה, ועל כן כהן וגרושה אינם יכולים להינשא בבית הדין הרבני.

כיצד, אם כן, יוכל זוג כזה להינשא? התשובה היא, שוב: נישואין אזרחיים בחו"ל. כהן וגרושה שנישאו בנישואין אזרחיים בחו"ל נרשמים כנשואים במדינת ישראל – בדיוק כמו בני זוג מדתות שונות או בני זוג חסרי דת.

אולם, בניגוד לבני זוג מדתות שונות או בני זוג חסרי דת, כהן וגרושה שנישאו בנישואין אזרחיים בחו"ל צריכים להתגרש ברבנות. כמו כן, בני זוג יהודים רגילים שהחליטו לוותר על נישואין כהלכה ברבנות ולהינשא בחו"ל בנישואין אזרחיים – צריכים אף הם להתגרש בבית הדין הרבני.

סיכום הדברים:

• בית הדין הרבני אינו עורך גירושין אזרחיים, אלא רק גירושין על פי ההלכה. גירושין ברבנות אשר בבית הדין נערכים על פי ההלכה, באמצעות גט.

• בית משפט לענייני משפחה מוסמך לגרש בני זוג שאינם יכולים להתגרש בבית הדין הרבני. גירושין בבית המשפט מכונים 'התרת נישואין' ומתבצעים על ידי פסק דין של בית המשפט.

• בני זוג יהודים חייבים להתגרש בבית הדין הרבני – גם אם הם נישאו בנישואין אזרחיים.

• בני זוג מדתות שונות וכן בני זוג חסרי דת מתגרשים בבית המשפט לענייני משפחה על ידי התרת נישואין.

עו"ד לימור מסר: "תחושת האחריות כלפי לקוח שפנה אליי לצורך ייצוג משפטי בהליך גירושין והפקיד בידי את האינטרסים החיוניים ביותר שלו היא "כוכב הצפון" שמנחה אותי לכל אורכו של ההליך המשפטי. הניסיון שרכשתי במהלך השנים הרבות שאני עוסקת בייצוג בהליכי גירושין מאפשרים לי לנווט את הלקוח לאורך ההליך עד לסיומו בתוצאה משפטית מיטבית, שתאפשר לו לשים את הליך הגירושין מאחוריו, ולצאת לדרך חדשה".

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: לב.האמור לעיל ובכל המאמרים באתר הליכי גירושין אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני הבוחן את נסיבות העניין הספציפי. המסתמך על המידע עושה כן על אחריותו האישית בלבד.

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: רכב.
פרטי יצירת קשר:

 

יגיע כפיים 2,

תל אביב

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

077-9974772


מידע חשוב נוסף