לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

077-9974772

היבטים משפטיים של שימוש בסמים

במדינת ישראל, ישנו איסור מוחלט בדין על שימוש בסמים. הסייג לכך הוא שימוש לצרכים רפואיים, אך אלו הם שימושים מפוקחים, הנעשים על פי חוק.

עישון סמים, מכל סוג שהוא, הוא בלתי חוקי, אך למרות זאת, חלק מן האוכלוסייה מעשן סמים קלים, כעניין שבשגרה.

המשטרה אינה נוהגת לפתוח בחקירה נגד הצרכנים האישיים, אלא במקרים מסוימים. פתחה בחקירה, רבים הסיכויים הם כי זו לא תגיע לכדי הגשת כתב אישום.

עם זאת, חשוב להבין כי שימוש בסמים, גם לצורך אישי, הוא עבירה וכאשר מוגש כתב אישום, הנאשם, אם יורשע, יכול לרצות עונש של עד 3 שנות מאסר.

לעומת זאת, כאשר שימוש בסמים איננו לצריכה אישית אלא לצורך סחר בסמים, נוקטת המשטרה מדיניות חריפה ביותר כנגד הסוחרים.

עבירת סחר בסמים נתפסת בעיני המשטרה, הפרקליטות ובתי המשפט, כעבירה קשה מאוד, אשר יש לנקוט באמצעים חמורים נגד מבצעיה. עבירות הסחר בסמים מעודדות פשע ומובילות לביצוען של עבירות פליליות קשות אחרות.

הענישה הקבועה בחוק לגבי סחר בסמים, מבטאת היטב את חומרתה בעיני המחוקק. בתי המשפט יכולים לגזור על מורשע בעבירת סחר, עד 20 שנות מאסר.

שימוש בסמים – צריכה וסחר

תפקידה של משטרת ישראל הוא לשמור על ביטחונם של תושבי המדינה על ידי אכיפת החוק. מטבע הדברים, בוחרת המשטרה להתמקד בתפיסת העברייניים הקשים, אשר מבצעים מעשים פליליים חמורים, הגורמים נזק רב לציבור ומהווים סכנה לו.

כאשר מדובר על שימוש בסמים, עברייני הסחר, הם המוקד הבעייתי ולפיכך, מרכזת המשטרה את מאמציה בתפיסתם של סוחרי הסמים.

אין פירושו של דבר כי שימוש עצמי בסם, איננו עבירה פלילית. זהו מעשה פלילי לכל דבר, בגינו יכול ויוגש כתב אישום. אולם, שימוש בסמים לצריכה אישית, אינו מהווה סכנה לציבור ואינו מגדיל את כמות הפשיעה, באופן שעושה זאת, מי שסוחר בסמים.

הדין אינו מבחין בין סוגים שונים של סמים מבחינת ענישה, כך שסחר בסמים קלים, עונשו, מבחינת החוק היבש, זהה לסחר בסמים קשים מאוד.

בפועל, כאשר הליך פלילי המתנהל נגד נאשם בגין סחר בסמים, מגיע לסיומו ובית המשפט, צריך לגזור את עונשו של הנאשם, יכול ותהיה השפעה לנתון זה.

פקודת הסמים המסוכנים

כתב אישום בגין שימוש בסמים, יכול להיות בשל שימוש עצמי בסם, עבירה קלה יותר, או בשל סחר בסמים, עבירה חמורה, שדינה עד 20 שנות מאסר.

פקודת הסמים המסוכנים כוללת טבלת כמויות, המגדירה, עבור כל סוג סם, איזו כמות תיחשב כשימוש עצמי. נתפסה כמות מעל הרף של שימוש עצמי, ישנה חזקה הניתנת לסתירה, כי המדובר בסחר.

חזקה הניתנת לסתירה, פירושה כי הנטל עובר צד. במקרה הזה, יעבור הנטל אל הנאשם וסנגורו, עליהם יהיה להוכיח כי הסם שנתפס אצל הנאשם, שימש לצורך אישי ולא לצרכי סחר.

עמידה בנטל ההוכחה אינה עניין של מה בכך ובוודאי במקרים בהם הכמות שנתפסה גדולה משמעותית מן הכמות המוגדרת לשימוש עצמי, עבור אותו סוג הסם.

שמירה על האינטרס הציבורי

מטרתה של הענישה הפלילית היא להרתיע מביצוע עבירות. לשם חיזוק ההרתעה, נעשים מדי פעם שינויים בדין הפלילי, אשר נועדו להחמיר את הענישה בעבירות מסוימות, למשל בעבירות מין.

כאשר מצא בית המשפט את הנאשם, אשם במעשה פלילי שיוחס לו בכתב האישום, עליו לגזור את עונשו. בפניו, עומדים טיעוני התביעה, המבקשת לגזור על הנאשם עונש מסוים ומנגד, עומדים טיעוני ההגנה, המבקשים להקל בעונשו של הנאשם.

מצב דברים זה נכון גם כאשר מדובר על עבירת שימוש בסמים.

בית המשפט יכול לקחת בחשבון, בגזירת העונש, כל שיקול הנראה לו כרלוונטי, אך במרכזם של השיקולים, יעמוד תמיד האינטרס הציבורי:

  1. סכנה לחברה : ככל שימצא בית המשפט, כי מדובר באדם מסוכן לחברה, כך ייגזר עליו עונש חמור יותר, אשר מטרתו, להרחיק את העבריין מן החברה.
  2. הרתעה : העונש שפוסק בית המשפט, צריך להתאים לחומרת העבירה אך גם להגשים את מטרת ההרתעה.
  3. חזרה לחברה : במידה וסבר בית המשפט כי הנאשם ראוי לתהליך של שיקום, בסופו יוכל להשתלב שוב בחברה, יורה על הבאתו של הנאשם לשיקום. זהו גם חלק חשוב מן האינטרס הציבורי שכן, אם הנאשם יוכל לחזור לחברה ולתרום לה, ראוי לאפשר זאת.

למותר לציין כי בגזירת העונש, יילקחו בחשבון נתונים נוספים כמו עבר פלילי קודם, נסיבות ביצוע העבירה, הנזק שנגרם וכיו"ב.

שימוש בסמים יכול להיות לצורך אישי או לסחר. בשל הנזק הרב לו גורמת עבירת הסחר בסמים, מתמקדת המשטרה בתפיסתם של הסוחרים ופחות בצרכן האישי. בבואו לגזור את עונשו של הנאשם בעבירת שימוש בסמים לצורך סחר, ייקח בית המשפט בחשבון, שיקולים שונים ובראשם, את האינטרס הציבורי.

עו"ד לימור מסר: "תחושת האחריות כלפי לקוח שפנה אליי לצורך ייצוג משפטי בהליך גירושין והפקיד בידי את האינטרסים החיוניים ביותר שלו היא "כוכב הצפון" שמנחה אותי לכל אורכו של ההליך המשפטי. הניסיון שרכשתי במהלך השנים הרבות שאני עוסקת בייצוג בהליכי גירושין מאפשרים לי לנווט את הלקוח לאורך ההליך עד לסיומו בתוצאה משפטית מיטבית, שתאפשר לו לשים את הליך הגירושין מאחוריו, ולצאת לדרך חדשה".

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: עץ.האמור לעיל ובכל המאמרים באתר הליכי גירושין אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני הבוחן את נסיבות העניין הספציפי. המסתמך על המידע עושה כן על אחריותו האישית בלבד.

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.
פרטי יצירת קשר:

 

יגיע כפיים 2,

תל אביב

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

077-9974772


מידע חשוב נוסף