לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

077-9974772

הליכי גירושין ללא ילדים

גירושין ללא ילדים הם קלים יותר מהרבה בחינות מגירושין עם ילדים. במאמר הנוכחי אעמוד על ההבדלים בין גירושין עם ילדים לגירושין ללא ילדים, ואסביר מהן הסוגיות העיקריות בגירושין ללא ילדים.

הליכי גירושין

גירושין ללא ילדים פשוטים יותר

אחוזי הגירושין בישראל, ובעולם המערבי כולו, הולכים ועולים. בני זוג רבים מוצאים את עצמם מפרקים את החבילה ומתגרשים. מקרי הגירושין אינם מתרחשים בטווח גיל מסוים, אלא בכל גיל – החל מבני זוג צעירים שזה עתה נישאו וכלה בבני זוג מבוגרים להם יש כבר ילדים גדולים.

כשמדובר בבני זוג עם ילדים, הגירושין כוללים את סוגיות המשמורת, הסדרי הראייה ומזונות הילדים. סוגיית האחריות ההורית על הילדים וסוגיית תשלום דמי המזונות, הינן מוקש מרכזי ומשמעותי בהליכי גירושין. בני זוג עלולים להיתקל בחילוקי דעות מהותיים בסוגיות אלה ולהיקלע למערבולת שתמשוך את הגירושין זמן רב.

ניתן לומר שבגירושין עם ילדים, חלק מרכזי בהליכי הגירושין אינו מתמקד בפרידה עצמה אלא בהסדרת האחריות ההורית לאחר הגירושין.

לעומת זאת, כאשר מדובר בבני זוג ללא ילדים, הגירושין פשוטים בהרבה. בהעדר ילדים בתמונה, הגירושין מתמקדים בעיקר בפרידה עצמה ולא בחיים שאחרי הגירושין.

פנייה לייעוץ אישי


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: דגל.

זאת ועוד, גם מבחינה רגשית, גירושין ללא ילדים עשויים להיות קלים יותר בהשוואה לגירושין עם ילדים. כאשר ישנם ילדים, הפרידה אף פעם לא מוחלטת. בני זוג גרושים עם ילדים צריכים להמשיך להתנהל כהורים משותפים עבור הילדים. לעומת זאת, כאשר אין לבני הזוג ילדים, הגירושין הם למעשה סיום סופי של הקשר בין בני הזוג.

הסוגיה העיקרית : חלוקת הרכוש

סוגיית חלוקת הרכוש היא הסוגיה המרכזית בגירושין ללא ילדים. בדרך כלל, לבני זוג יש לא מעט רכוש משותף. למשל: דירה, מכונית, רהיטים, מכשירים חשמליים ועוד. בזמן גירושין עולה השאלה כיצד יש לחלק את הרכוש; מי מקבל את הדירה? מי מקבל את המכונית? מי מקבל את הרהיטים?

הכלל המשפטי הוא שרישום הדירה או המכונית או כל נכס אחר על שם אחד מבני הזוג אינו מכריע שהנכס יהיה שלו. מה שמכריע הוא או 'הסכם ממון' שעשו בני הזוג או 'הסדר איזון משאבים' שקבע החוק. במידה ובני הזוג ערכו הסכם ממון, הרכוש מתחלק כפי שנקבע בהסכם הממון, אולם במידה ובני הזוג לא ערכו הסכם ממון, הרכוש יתחלק לפי 'הסדר איזון משאבים' שנקבע בחוק [או לפי 'חזקת השיתוף' במקרים מיוחדים].

משמעות הסדר איזון משאבים היא כי כל הנכסים שצברו בני הזוג במהלך הנישואין יתחלקו שווה בשווה בגירושין. עם זאת, נכסים שהביא עימו אחד מבני הזוג לפני הנישואין וכן נכסים שקיבלו בני הזוג במתנה או בירושה במהלך הנישואין אינם מתחלקים שווה בשווה, אלא כל אחד מבני הזוג מקבל את הנכס שהביא עימו אל הנישואין ואת הנכס שקיבל במתנה או בירושה.

מזונות אשה

כאשר מדברים על 'מזונות' בהקשר של גירושין, מתכוונים בדרך כלל למזונות ילדים. אולם במקרה של גירושין ללא ילדים, מזונות ילדים אינם רלוונטיים כמובן. המזונות היחידים שרלוונטיים הינם 'מזונות אשה'.

בניגוד למזונות ילדים שנועדו עבור צורכי הילדים לאחר הגירושין, מזונות אשה נועדו עבור צורכי האשה עד הגירושין. לאחר הגירושין אין האשה זכאית למזונות.

בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני?

לאן כדאי לפנות? לבית הדין הרבני או לבית המשפט לענייני משפחה? שאלה זו היא שאלה חשובה עבור כל בני זוג שמתגרשים – כולל במקרה גירושין ללא ילדים.

ישנם הבדלים מהותיים בין גישותיהן של שתי הערכאות, ועל כן מומלץ להיוועץ בעורך דין המתמחה בדיני משפחה. עורך הדין יבחן את ההיבטים השונים של מקרה הגירושין הספציפי שלכם, ויוכל להמליץ לכם על הערכאה המועדפת עבורכם.

עו"ד לימור מסר: "תחושת האחריות כלפי לקוח שפנה אליי לצורך ייצוג משפטי בהליך גירושין והפקיד בידי את האינטרסים החיוניים ביותר שלו היא "כוכב הצפון" שמנחה אותי לכל אורכו של ההליך המשפטי. הניסיון שרכשתי במהלך השנים הרבות שאני עוסקת בייצוג בהליכי גירושין מאפשרים לי לנווט את הלקוח לאורך ההליך עד לסיומו בתוצאה משפטית מיטבית, שתאפשר לו לשים את הליך הגירושין מאחוריו, ולצאת לדרך חדשה".

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: לב.האמור לעיל ובכל המאמרים באתר הליכי גירושין אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני הבוחן את נסיבות העניין הספציפי. המסתמך על המידע עושה כן על אחריותו האישית בלבד.

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: דגל.
פרטי יצירת קשר:

 

יגיע כפיים 2,

תל אביב

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

077-9974772


מידע חשוב נוסף