לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

077-9974772

כל מה שצריך לדעת על ביטול תלונה במשטרה

תפקידה של המשטרה הוא לשמור על ביטחונם הפיזי של תושבי המדינה, כמו גם על רכושם. שמירת הסדר הציבורי, נעשית על ידי אכיפת חוקי הדין הפלילי, אשר נקבעים על ידי המחוקק.

כאשר מוגשת תלונה במשטרה או כאשר סבר שוטר כי יש חשש לפלילים, ייתכן ותיפתח חקירה משטרתית נגד החשוד. החקירה הניבה ראיות ועדויות, אשר יכולים להוביל לכדי כתב אישום – תעביר המשטרה את כל חומר החקירה, לידי הפרקליטות וזו תקבע, האם להגיש כתב אישום או אם לאו.

רבים סבורים כי עם הגשת תלונה, תפתח המשטרה באופן אוטומטי בחקירה, אולם זוהי הנחת מוצא שגויה.

כל עוד אין המדובר בעבירה מסוג פשע, רשאית המשטרה להחליט שלא לפתוח בחקירה ובלבד, שלטעמה, אין עניין לציבור, בפתיחת חקירה. המשטרה תשלח הודעה למתלונן, על החלטתה שלא לפתוח בחקירה ותציין את הסיבה להחלטה זו.

האם אדם אשר הגיש תלונה במשטרה, יכול לבטלה? לעניין זה, חשוב להבדיל בין תלונה בגין אלימות במשפחה לבין תלונות אחרות בגין מעשה פלילי.

ביטול תלונה במשטרה

ההחלטה האם להגיש תלונה במשטרה, או אם לאו, נתונה לשיקול דעתו של נפגע העבירה. אולם, משהוגשה תלונה, יוצא שיקול הדעת מידו של המתלונן ועובר אל המשטרה.

הסמכות להחליט האם תיפתח חקירה כנגד החשוד או תימחק התלונה, נתונה למשטרה והדבר נכון גם לגבי ביטול תלונה במשטרה.

כאשר המשטרה פותחת בחקירה, על בסיס תלונה, מהווה המתלונן את הבסיס לחקירה, שהרי כל המידע אודות ביצוע העבירה הפלילית, מצוי בידו. אם תבוטל התלונה, הרי שהמשטרה לא תוכל לאסוף ראויות כנגד החשוד ולהוביל לכדי הגשת כתב אישום נגדו.

לפיכך, המשטרה אינה נענית לכל בקשה של ביטול תלונה במשטרה ותבדוק היטב את המניעים של המתלונן, לבקשה לבטל התלונה. לא פעם, מבקשים מתלוננים לבטל תלונה, בשל איומים על חייהם ותפקידה של המשטרה היא להגן על המתלוננים הללו.

לעומת זאת, במקרים אחרים, מדובר בתלונת שווא, כך שהמשטרה תטפל במקרה שכזה, באופן אחר לגמרי.

לאור זאת, כל בקשה של ביטול תלונה במשטרה, מתבררת באופן יסודי מול המתלונן.

לעניין ביטול תלונה במשטרה, יש להבחין בין תלונה שהוגשה בשל אלימות בתוך המשפחה לבין תלונות אחרות. מדוע? מיד נראה.

ביטול תלונה במשטרה – עבירות אלימות

אחד המקרים השכיחים ביותר של ביטול תלונה במשטרה הוא כאשר המתלונן הוא קורבן של אלימות במשפחה.

נשים רבות הסובלות מאלימות מצד בני זוגן, אינן מתלוננות במשך שנים על מעשי האלימות מתוך פחד אמיתי לחייהן ולחיי הילדים. כאשר הן מתלוננות, מאיים בן הזוג על חייהן ועל חיי הילדים ועל כן, הן מבקשות לבטל את התלונה.

לא פעם, הלחץ לבטל את התלונה, נובע גם משאר בני המשפחה ולא רק מבן הזוג. אלו מקרים חמורים ביותר של משפחות שבהן ישנו מעגל אלימות אשר איננו נגמר, בשל הגיבוי שנותנים בני המשפחה לבן הזוג המתעלל.

מצבים אלו הם שכיחים מאוד ולכן, כאשר הוגשה תלונה על אלימות בתוך המשפחה, קובע החוק כי חזרת המתלונן מתלונתו, לא תוכל לשמש, לבדה, כעילה לסגירת החקירה.

המשמעות היא כי המשטרה אינה נוטה לבטל תלונות בגין אלימות במשפחה ואף אם חזרה בה המתלוננת מן התלונה, לא תוכל המשטרה לסגור את תיק החקירה, רק מסיבה זו, אלא יש צורך בנימוקים נוספים.

ההחלטה שלא לפתוח בחקירה

בעבירות שאינן עבירות פשע, קרי, שהעונש בגינן קטן משלוש שנות מאסר, יכולה המשטרה שלא לפתוח בחקירה ובלבד שאין עניין ציבורי התומך בפתיחה בחקירה.

כאשר הוחלט שלא לפתוח בחקירה, שולחת המשטרה הודעה בכתב על החלטתה, למתלונן ומנמקת מדוע החליטה למחוק את התלונה.

ההחלטה שלא לחקור, יכולה לנבוע מסיבות שונות, למשל:

  1. התיישנות העבירה : במידה והעבירה התיישנה על פי דין, הרי שלא ניתן לפתוח בחקירה.
  2. העדר ראיות מספיקות : תלונות רבות אינן מבשילות לכדי חקירה משטרתית, בשל העדרן של ראיות.
  3. נסיבות המקרה : חקירה משטרתית צריכה לשרת את האינטרס הציבורי ולכן, כאשר מדובר על מעשה פלילי פעוט וקל, לא תפתח המשטרה בחקירה .

למתלונן, זכות להגיש ערר על החלטת המשטרה, אך למותר לציין כי עררים אלו, אינם מתקבלים לעיתים קרובות.

תלונות שווא של בני זוג

משטרת ישראל נאלצת להתמודד עם תופעה בעייתית מאוד של תלונות שווא. חלק ניכר מן התלונות הללו, מוגשות על ידי בני זוג, אשר נמצאים במשבר בנישואיהם, או במהלכו של הליך גירושין.

מטרתה של תלונת השווא היא להציק לבן הזוג ולנסות לקבל יתרון על פניו בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני.

על כן, בחלק ניכר מן המקרים, בקשה של ביטול תלונה במשטרה מתקבלת, זאת בניגוד לנטייה שלא לסגור חקירות במקרה של אלימות במשפחה.

עו"ד לימור מסר: "תחושת האחריות כלפי לקוח שפנה אליי לצורך ייצוג משפטי בהליך גירושין והפקיד בידי את האינטרסים החיוניים ביותר שלו היא "כוכב הצפון" שמנחה אותי לכל אורכו של ההליך המשפטי. הניסיון שרכשתי במהלך השנים הרבות שאני עוסקת בייצוג בהליכי גירושין מאפשרים לי לנווט את הלקוח לאורך ההליך עד לסיומו בתוצאה משפטית מיטבית, שתאפשר לו לשים את הליך הגירושין מאחוריו, ולצאת לדרך חדשה".

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מטוס.האמור לעיל ובכל המאמרים באתר הליכי גירושין אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני הבוחן את נסיבות העניין הספציפי. המסתמך על המידע עושה כן על אחריותו האישית בלבד.

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: רכב.
פרטי יצירת קשר:

 

יגיע כפיים 2,

תל אביב

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

077-9974772


מידע חשוב נוסף