לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

077-9974772

מונחי יסוד ביזמות עסקית: מוניטין, הקמת חברה בחו"ל והסכם מייסדים

הליכי גירושין

מוניטין הוא הרושם אשר נוצר לגבי אדם או מוצר מסוים. ישנו מוניטין עסקי וישנו מוניטין אישי.יהיה סוג המוניטין אשר יהיה, רכישת מוניטין חיובי והכרה על ידי הציבור כרוכה במאמץ לא מבוטל ולעיתים לוקח זמן רב לבסס מוניטין. הקמת חברה בחו"ל הוא צעד עסקי גדול ולכן חשוב להכיר את כללי הזהירות בעניין זה, אותם נפרט מיד. עריכת הסכם מייסדים חשובה לכל מיזם עסקי וגם במסגרת הקמת חברה בחו"ל.

רכישת מוניטין

בניית מוניטין, עסקי או אישי, אינה דבר של מה בכך. לרוב, כרוכה רכישת מוניטין במאמץ רב ונדרשת תקופת זמן ארוכה עד לביסוסו של מוניטין. מוניטין של אדם הוא קניינו ועל כן הוא זכאי להגנה עליו. פגיעה במוניטין של אדם או עסק היא עוולה הקרויה גניבת עין אשר בגינה יכול הנפגע לקבל פיצוי כספי בבית המשפט.

גניבת עין היא למעשה גניבת מוניטין על ידי הטעיית הציבור לחשוב כי מוצר מסוים הינו שייך לאדם אחר ולא לבעל המוניטין. למותר לציין כי אובדן מוניטין משמעו באופן ישיר אובדן הכנסות, אובדן לקוחות ובמקרים קשים, יכול להוביל לסגירת עסק. זאת לאור העובדה כי הפוגע הוליך את הציבור שולל וזה סבור עתה כי שמו הטוב של הנפגע שייך למעשה למוצר של הפוגע.

הוכחת הנזק במצב של גניבת עין אינה פשוטה ועל כן מאפשר חוק עוולות מסחריות להעניק לנפגע פיצוי ללא הוכחת נזק עד לסך של 100,00 ₪. הנפגע צריך להראות את קיומו של המוניטין וכן להראות את פוטנציאל ההטעיה, אף אם אינו מוכיח את הנזק. יש להראות כי הפוגע ניסה להשתמש בסימן הזיהוי של העסק, יהיה זה ציור או ביטוי, על מנת לגנוב את ההכרה שקיבל אותו סימן. החשיבות הנה בעצם הקישור שעושה הצרכן עם המוצר.

הקמת חברה בחו"ל

הקמת חברה בחו"ל היא צעד עסקי משמעותי הכרוך בבירוקרטיה שונה ובהכרת הנהלים במדינה הזרה. בחירה במדינה הנכונה להקמת חברה בחו"ל היא המפתח להצלחה. על כן, יש להקדיש את
תשומת הלב הראויה לבחירה זו ולעשות סקר מתאים טרם קבלת החלטה:

1. מיסים – כל מדינה מאופיינת בשיטת מיסוי משלה. מרכיב המיסוי הוא מרכיב מרכזי בבחירת המדינה המתאימה שכן המיסוי נוגס בהכנסות העסק. מצב לא רצוי יהיה כי הקמת חברה בחו"ל תוביל להקטנת ההכנסות במקום הגדלתן. ראשית יש לבדוק אם הקמת חברה בחו"ל במדינה שהיא מקלט מס, היא אופציה מתאימה לעסק. מקלט מס היא מדינה שבה שיעור המס נמוך ביותר כך שהכדאיות להקמת חברה במדינה שכזו, מובנת לכל.

במידה והקמת חברה בחו"ל במדינת מקלט מס איננה אופציה ריאלית, חשוב לבחור מדינה שבה שיעור המס הוא מינימאלי ככל האפשר.

2. סקר שוק מקיף – אין לתלות את הצלחתה של הקמת חברה בחו"ל רק בגודלו של הציבור הצרכני אלא חשוב מאוד לדעת מיהו קל היעד הספציפי ועד כמה המוצר יוכל להטיב עמם ולרכוש מוניטין טוב. בחלק נכבד ממדינות העולם, ישנה עדיפות למוצרי המדינה ועל כן נדרשת אסטרטגיה עסקית מתאימה בכדי למשוך את הצרכן לקנות את המוצר של העסק שלך.

3. חלוקת תפקידים – הקמת חברה בחו"ל דורשת התארגנות מסובכת יותר מאשר הקמת חברה בארץ ועל כן חשוב כי נהלי העבודה וחלוקת התפקידים יהיו ברורים וחד משמעיים. במסגרת הסדרת עניינים אלו, מומלץ לערוך הסכם מייסדים, עליו מיד נפרט בהרחבה.

עריכת הסכם מייסדים

חתימה על הסכם מייסדים היא היערכות טובה ונכונה טרם הקמת חברה ובפרט הקמת חברה בחו"ל. אין ספק כי הגדרת מערכת היחסים באופן מפורש וברור מבהירה היטב את סדרי העבודה ויכולה לחסוך חיכוכים ומחלוקות בהמשך הדרך. מטרתו של הסכם מייסדים היא לתת תוקף משפטי להסכמות שבין בעלי המניות של החברה באשר לכל דבר ועניין בעלי רלוונטיות לניהול העסק.

השקעה של זמן ומחשבה בעריכת הסכם מייסדים היא השקעה לטווח ארוך ואת פירותיה ניתן יהיה לראות בקלות רבה לכל אורך הדרך העסקית המשותפת של בעלי המניות. לפני כתיבת הסכם מייסדים, מומלץ לכל אחד מבעלי העניין לערוך לעצמו באופן אישי רשימה של נושאים אותה הוא היה רוצה להסדיר במסגרת הסכם מייסדים. ככל שכל אחד יידע על מה הוא יכול ומוכן להתפשר ועל מה לא, תוכל משימת הכתיבה להיעשות באופן מהיר ופרודוקטיבי.

שכירת שירותיו של עו"ד המתמחה בתחום החברות והיזמות העסקית יכולה לסייע לבעלי המניות באופן משמעותי ביותר ולקדם את עריכת ההסכם כמה צעדים קדימה. הסכם מייסדים טוב הוא הסכם אשר צופה את פני העתיד ונותן מענה לכל השינויים העלולים להתרחש על פני זמן. כמו כן, הסכם מייסדים כדאי שיכלול את אופן הסדרת המחלוקות, אם יתעוררו כאלו בין הצדדים. הסכמה מראש על דרך הטיפול בבעיות, היא כשלעצמה תקל מאוד על התנהלות העסק.

סיכום המאמר

מאמר זה ביאר שלושה מונחי יסוד ביזמות עסקית: מוניטין, הקמת חברה בחו"ל והסכם מייסדים. נוכחנו לגלות כי בניית מוניטין ושמירה עליו אינם פשוטים ועל כן מעניק החוק אפשרות לקבלת פיצוי ללא הוכחת נזק. בדקנו מהם השיקולים שיש לתת עליהם את הדעת טרם הקמת חברה בחו"ל וביארנו את המונח הסכם מייסדים ואת חשיבותו.

עו"ד לימור מסר: "תחושת האחריות כלפי לקוח שפנה אליי לצורך ייצוג משפטי בהליך גירושין והפקיד בידי את האינטרסים החיוניים ביותר שלו היא "כוכב הצפון" שמנחה אותי לכל אורכו של ההליך המשפטי. הניסיון שרכשתי במהלך השנים הרבות שאני עוסקת בייצוג בהליכי גירושין מאפשרים לי לנווט את הלקוח לאורך ההליך עד לסיומו בתוצאה משפטית מיטבית, שתאפשר לו לשים את הליך הגירושין מאחוריו, ולצאת לדרך חדשה".

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: בית.האמור לעיל ובכל המאמרים באתר הליכי גירושין אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני הבוחן את נסיבות העניין הספציפי. המסתמך על המידע עושה כן על אחריותו האישית בלבד.

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: עץ.
פרטי יצירת קשר:

 

יגיע כפיים 2,

תל אביב

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

077-9974772


מידע חשוב נוסף