לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

077-9974772

על המוסד לביטוח לאומי – מטרתו ומהותו

הליכי גירושין

מוסד לביטוח לאומי תופס את עצמו כעמוד תווך של החברה שלנו בעודו אחראי על קיומן הבסיסי של אוכלוסיות במצוקה, תהא זו זמנית או קבועה. ביטוח לאומי לוקח חלק בחייו של אדם מהרגע לידתו ועד לזמנים בהם הוא קשיש. לפיכך, פועל מוסד זה של ביטוח לאומי בכל מיני תחומים חברתיים ומטפל בסוגים שונים של אנשים בעלי צרכים שונים.

נשאלת השאלה האם ביטוח לאומי מממש את תפקידו כמספק קיום בסיסי? באם התשובה לכך היא חיובית, האם די במטרה זו? האם אין מהות נוספת לקיומו של מוסד המתעד להיות עמוד תווך?

לא ייתכן וויכוח על כך כי רבים מתושבי מדינת ישראל נתמכים על ידי ביטוח לאומי ולולא הקצבה שהם מקבלים, לא היו יכולים להתקיים. עם זאת, הקצבות הניתנות על ידי ביטוח לאומי הן נמוכות ביותר ומאפשרות קיום מינימאלי ותו לא. האם לא ראוי כי במדינה בה משלמים כל כך הרבה מיסים, תסופק רמת חיים נאותה לכל אדם ואדם?

קבלת דמי לידה

כאמור, ביטוח לאומי איתנו מרגע הלידה ועד היותנו קשישים. הצעד הראשון הוא דמי לידה אשר מקבלת האם לאחר שסיימה הריונה. רבים יאמרו כי היה מוטב לו היינו מסיימים את הדיון שלנו על ביטוח לאומי ברגע זה. אורכה של חופשת הלידה בישראל הוא מן הנמוכים בעולם ובהתאמה, זכאיות אימהות בישראל לקבל דמי לידה עבור 14 שבועות מקסימום.

מדוע דמי הלידה הם כל כך מעטים? מדוע לא זכאי האב לחופשת לידה משלו? האם הוא אינו חלק מן המשפחה החדשה? ביטוח לאומי מאפשר לאבות להתחלק עם האם בחופשת הלידה אך לא מכיר בזכותם לחופשת לידה עצמאית. מחד, ביטוח לאומי מספק קיום בסיסי לאימהות חדשות ומאידך, נשאלת השאלה האם זהו מצב ראוי?

ביטוח לאומי – סיוע לקשישים

מעבר לקצבת זקנה הניתנת על ידי ביטוח לאומי, מופעל שירות הקרוי ייעוץ לקשיש. שירות זה מופעל על ידי גמלאים מתנדבים אשר קיבלו הכשרה מתאימה והם אמונים על נתינת פיתרונות לכל מיני בעיות שעולות בחייו של אדם מבוגר.

במסגרת ייעוץ לקשיש של ביטוח לאומי פועלות קבוצות תמיכה וניתן גם לקבל ביקורי בית. הסיוע נעשה בשני אופנים: פנייה יזומה מצד הקשיש או משפחתו ופנייה של ביטוח לאומי עצמו אשר מאתר קשישים במצוקה.

נדמה שהפן הנפשי של קשישים בישראל אכן זוכה לטיפול אך זוהי עובדה בשטח כי קשישים הם אוכלוסייה ענייה ביותר בשל העובדה שעליהם להתקיים על קצבאות. אין ספק שבתחום הזה אפשר וצריך לעשות עוד ועוד. ביטוח לאומי אינו מממש את המטרה שלו עד הסוף בנוגע לציבור הקשישים.

דמי אבטלה של ביטוח לאומי

כאשר אדם מובטל, הוא זכאי, בתנאים מסוימים, לקבל דמי אבטלה מביטוח לאומי. זאת בשל המחויבות של ביטוח לאומי לספק קיום בסיסי לכל אחד. תקופת הזכאות משתנה בהתאם לתקופת העבודה וכן לגילו של המובטל. מה צריך לדעת על דמי אבטלה:

1. הגשת תביעה מיידית – מומלץ לגשת אל ביטוח לאומי מיד עם הפסקת העבודה להגשת תביעה לדמי אבטלה. החשיבות טמונה בעבודה כי זכאותנו לדמי אבטלה היא מהיום בו נרשמנו בלשכת האבטלה ולא מהיום בו הפסקנו לעבוד.

2. התייצבות שבועית – יש להתייצב כל שבוע בלשכת התעסוקה על מנת להירשם בה. לכל אדם נקבע יום ושעה שבהם הוא צריך להתייצב. במידה ומפספסים התייצבות, יורד באופן יחסי גובה התשלום לאותו חודש.

3. נמצאה לך עבודה – בעת ההתייצבות בלשכת התעסוקה, ייתכן ויאמר לנו, אם על ידי המחשב ואם על ידי עובד לשכה, כי נמצאה עבורנו עבודה. בחלק נכבד מן המקרים מדובר בעבודה אשר אינה קשורה לתחום העיסוק שלנו. עובד הלשכה יסביר לנו האם באפשרותנו לסרב לעבודה וכיצד.

ביטוח לאומי – סיכום

מאמר זה עסק בחלק מן המטרות שמציב לעצמו ביטוח לאומי. ראינו כי ביטוח לאומי דואג לאוכלוסיות חלשות ונזקקות ומספק קיום מינימאלי. אין ספק, תפקידו של ביטוח לאומי הוא חשוב ביותר ולא מעט אנשים לא יכולים להתקיים ללא תמיכתו. בד בבד, קשה להתנער מן התחושה כי ביטוח לאומי לא עושה די ומהותו האמיתית היא לא רק לספק קיום בסיסי אלא גם ערך מוסך מעבר לכך.

מוסד אשר רואה בעצמו כעמוד תווך של החברה, מוכרח לקדם את הנתמכים בו ולא רק להותיר אותם על סטאטוס קוו. חברה אשר בה משלמים מיסים רבים בשיעור גבוה ביותר, אין כל סיבה מוצדקת לכך כי לא תספק חופשת לידה ארוכה יותר לנשים, חופשת לידה עצמאית לגברים, קצבות זקנה גדולות יותר וכדומה.

עו"ד לימור מסר: "תחושת האחריות כלפי לקוח שפנה אליי לצורך ייצוג משפטי בהליך גירושין והפקיד בידי את האינטרסים החיוניים ביותר שלו היא "כוכב הצפון" שמנחה אותי לכל אורכו של ההליך המשפטי. הניסיון שרכשתי במהלך השנים הרבות שאני עוסקת בייצוג בהליכי גירושין מאפשרים לי לנווט את הלקוח לאורך ההליך עד לסיומו בתוצאה משפטית מיטבית, שתאפשר לו לשים את הליך הגירושין מאחוריו, ולצאת לדרך חדשה".

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: לב.האמור לעיל ובכל המאמרים באתר הליכי גירושין אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני הבוחן את נסיבות העניין הספציפי. המסתמך על המידע עושה כן על אחריותו האישית בלבד.

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: לב.
פרטי יצירת קשר:

 

יגיע כפיים 2,

תל אביב

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

077-9974772


מידע חשוב נוסף