לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

077-9974772

על יתרונות השותפות, בניית חוזה שותפות ופירוק שותפות

מוסד השותפות הוא מודל עסקי מעולה כאשר הוא מיושם ומנוהל באופן יעיל ותקין. ישנם יתרונות רבים להקמת שותפות, מיד נסקור כמה מהם. במסגרת ניהול שותפות רצוי מאוד לבנות חוזה שותפות, על כך מיד בהרחבה. במצבים בהם השותפות מתפרקת, ישנם כמה דברים שחשוב מאוד לזכור. כל זאת במאמר שלהלן.

הליכי גירושין

מודל שותפות

הקמת עסק עצמאי, אם לצורך פרויקט זמני או אם לאורך זמן, מלווה במטלות רבות. יהיה זה גיוס ההון, יהיה זה ניהול העסק, מדובר בעניינים מהותיים וכבדי משקל אשר ההתמודדות עמם אינה פשוטה. הקמת שותפות משמעותה חלוקת הסיכויים לצד הסיכונים עם אנשים אחרים אשר יהיו שותפים יחדיו. חלוקת נטל האחריות והעבודה מהווה יתרון אדיר למודל של שותפות. אמת כי גם רווחיה של שותפות מתחלקים בין השותפים אך כאשר השותפות מפסידה, ההפסד מתחלק גם הוא בין השותפים.

יתרון נוסף וחשוב של שותפות הוא העדר החובה ברישומה ובכלל, העדר דרישות פורמאליות וזאת בניגוד לחברה. שותפות אם כך, יכולה להתקיים על בסיס חוזה שותפות. בניית חוזה שותפות היא צעד קריטי להצלחתה של שותפות, על כך בהמשך.

התאגדותם של מספר שותפים תחת עסק אחד משותף פותחת דלת רחבה לאפשרויות בלתי מוגבלות שכן ניתן לחלק את תחומי האחריות בין השותפים בצורה שתמקסם את רווחי השותפות. בבחירת השותפים להקמת שותפות, כדאי לאגד אנשים המגיעים מתחומים מעט שונים, בעלי רקע שונה וכיוון מחשבה אחר על מנת שיהיה אפשר ליצור קיבוץ גלויות של רעיונות ולהתפתח.

חשוב להדגיש כי במקרה של שותפות, חבים השותפים את חובותיה של השותפות ואין המקרה דומה למצב של חברה, שם הנושים מוכרחים לעבור הליך מורכב של הרמת מסך התאגיד. תובנה זו יכולה לשמש כיתרון גדול לשותפות אם תיושם לכיוון של זהירות ושיקול דעת רב טרם קבלת החלטות משמעותיות.

בניית חוזה שותפות

כאמור, שותפות איננה חייבת ברישום והיא יכולה להתקיים על בסיסו של חוזה שותפות. בניית חוזה שותפות טוב דורשת יסודיות והשקעה לא מעטה. מומלץ להקדיש את הזמן הדרוש להכנת הסכם שותפות מתאים היות שבכוחו של זה להוביל להצלחה רבה או לכישלונה של שותפות. מדוע בניית חוזה שותפות היא כה חשובה? חוזה שותפות הוא המסגרת המסדירה את מערכת היחסים בין השותפים ואת כל סדרי העבודה. בעת בניית חוזה שותפות, על השותפים להבהיר זה לזה את עמדותיהם לגבי התנהלותה של השותפות ולנהוג בגילוי לב ובאופן כנה זה עם זה. רק באופן זה ניתן לגבש חוזה שותפות נכון ויעיל אשר יכלול את מלוא המרכיבים הנחוצים להצלחתה של השותפות ושגשוגה.

אילו סעיפים כדאי לכלול במסגרת חוזה שותפות? נסקור עתה כמה מן הסעיפים המרכזיים:

1. חלוקת עבודה – במסגרת חוזה שותפות חשוב ביותר להסדיר את נושא חלוקת העבודה בין השותפים. כל שותף צריך לדעת היטב מהם תחומי האחריות שלו וזאת על מנת שמכונת השותפות תתפקד היטיב ולא תיתקל בבעיות מיותרות של ארגון.

2. קבלת החלטות – חוזה שותפות טוב הינו חוזה אשר מעגן את האופן בו יתקבלו החלטות בשותפות. ככל שסעיף זה יוסדר באופן ברור, כך ניתן לחסוך חילוקי דעות ומחלוקות.

3. פירוק שותפות – בניית חוזה שותפות נעשית מתוך רצון לפעילות עסקית משותפת ולעיתים קשה לשותפים לחשוב בשלב כזה על פירוק שותפות. עם זאת, חשוב מאוד להסדיר את אופן פירוקה של השותפות למקרה הצורך. מדוע? לעיתים רבות, בעת פירוק שותפות, מצויים הצדדים בסערת רגשות והדבר יכול להקשות מאוד על ההליך של פירוק שותפות. במידה ונושא זה הוסדר במסגרת חוזה שותפות, הופך ההליך הזה לפשוט יותר.

פירוק שותפות – הכיצד?

פירוק שותפות הוא חלק מן המציאות העסקית כאשר שותפות מתפרקת עקב התרחשותם של אירועים שונים ועקב נסיבות שונות. במקרים מסוימים, פירוק שותפות מתרחש לאור התנהלות עסקית שגויה אך לעיתים מתפרקת שותפות על רקע שינויים כלכליים שלא היו בשליטתם של השותפים ובעל כורחם, הם נאלצים לפרק את השותפות. בכל מקרה של פירוק שותפות, מדובר באירוע קשה עבור כל השותפים ולכן ישנו צורך לעבור את ההליך הזה בצורה נעימה ככל האפשר.

במידה והצדדים הסדירו את הנושא של פירוק שותפות במסגרת חוזה שותפות אזי תפורק השותפות על פי האמור בחוזה. בהעדרו של הסכם שותפות המעגן את נושא הפירוק, תפורק שותפות על פי פקודת השותפויות. יצוין כי חוזה שותפות יכול לקבוע צורת פירוק שותפות שונה מן האמור בפקודת השותפויות ואין בכך בעיה כלשהי.

כאמור, שותפים חבים בחובותיה של השותפות ועל כן בעת פירוק שותפות, על השותפים להסדיר את כל החובות של השותפות. הסתיים תשלום החובות? רק אז יכולים השותפים להשיב לעצמם סכום מסוים מחלקם בשותפות.

עו"ד לימור מסר: "תחושת האחריות כלפי לקוח שפנה אליי לצורך ייצוג משפטי בהליך גירושין והפקיד בידי את האינטרסים החיוניים ביותר שלו היא "כוכב הצפון" שמנחה אותי לכל אורכו של ההליך המשפטי. הניסיון שרכשתי במהלך השנים הרבות שאני עוסקת בייצוג בהליכי גירושין מאפשרים לי לנווט את הלקוח לאורך ההליך עד לסיומו בתוצאה משפטית מיטבית, שתאפשר לו לשים את הליך הגירושין מאחוריו, ולצאת לדרך חדשה".

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: לב.האמור לעיל ובכל המאמרים באתר הליכי גירושין אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני הבוחן את נסיבות העניין הספציפי. המסתמך על המידע עושה כן על אחריותו האישית בלבד.

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.
פרטי יצירת קשר:

 

יגיע כפיים 2,

תל אביב

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

077-9974772


מידע חשוב נוסף