לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

077-9974772

רשלנות רפואית עקב פגיעה באוטונומיה

רשלנות רפואית

בית המשפט מבחין בין סוגים שונים של רשלנות רפואית. מלבד התרשלות בטיפול הרפואי עצמו והתרשלות בשל היעדר הסכמה מדעת, בית המשפט בוחן גם את הנושא של פגיעה באוטונומיה. באופן כללי, רשלנות רפואית היא רק סוג מסוים של רשלנות ותביעות אזרחיות בגין עוולת הרשלנות משויכות אל דיני הנזיקין. המונח פגיעה באוטונומיה בהקשר הזה הוא ראש הנזק הקובע פיצויים בגין עוגמת הנפש שנגרמה לאדם. אותה עוגמת נפש נגרמת לפי הנחת החוק בגלל שלילת אפשרות הבחירה.

פגיעה באוטונומיה מופיעה במקרים רבים של תביעות רשלנות רפואית. בתביעות בהן מוכיח התובע רשלנות באי מסירת מידע רלוונטי או באי קבלת הסכמתו להליך הרפואי שעבר, ניתן להקים את הטענה של פגיעה באוטונומיה ולדרוש פיצויים. הפיצוי על פגיעה באוטונומיה מעניקה לנפגע פיצוי על עצם שלילת הבחירה. במילים אחרות, פיצוי בגין פגיעה באוטונומיה יכול להינתן גם אם לא מוכח קשר סיבתי עובדתי בין הרשלנות לבין הנזק. אפילו אם בית המשפט מעריך שהנפגע היה בוחר באותה דרך בה פעלו הרופאים ועל כן הוא לא זכאי לפיצוי בגין נזקים פיזיים, הפיצוי יינתן ברמה נמוכה יותר בשל הקשר בין הפגיעה באוטונומיה לבין עצם שלילת הבחירה.

פיצוי נפרד על פגיעה באוטונומיה במסגרת תביעות רשלנות נחשב ייחודי יחסית. בתחילה ניתן בישראל פיצוי נמוך יחסית על הפגיעה באוטונומיה, אך החל משנת 2011 נרשמו פסיקות בגין סכומים משמעותיים של מאות אלפי שקלים.

השאלות העיקריות הנמצאות במחלוקת לגבי פיצוי בגין פגיעה באוטונומיה קשורות אל מהות ההכרה בה בנפרד מנזק בלתי ממוני טהור אחר, והתהייה האם היא ראויה לפיצוי על עצם הפגיעה האובייקטיבית או לחילופין רק כאשר היא גורמת לנפגע תחושות שליליות.

הגורמים שהביאו להכרה בפגיעה באוטונומיה

יש מספר גורמים המסבירים את התפתחות ההכרה בפגיעה באוטונומיה כראש נזק עצמאי. גורמים אלו לאו דווקא קשורים אל תביעה על רשלנות רפואית בלבד, אך אפשר להיעזר בהם על מנת לנצל את הכלים האזרחיים העומדים לרשות תובעים. הגורם הראשון הוא חקיקת חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו והמהפכה החוקתית. חוקים אלו מיסדו את הזכות לכבוד כחלק מחוקתה המטריאלית של מדינת ישראל. בית המשפט קבע כי יש לפרש חוקים שונים בהתאם לעקרונות כבוד האדם וחירותו והחיל זאת בדינים שונים, לרבות דיני מעצרים, כשרות משפטית והזכות לקיום מינימאלי. ניתן גם לטעון כי הזכות לאוטונומיה היא זכות מסגרת, המשמשת בסיס לגזירת זכותו של אדם למנוע התערבות בגופו ללא הסכמתו.

הגורם השני המזוהה עם התפתחות ההכרה בפגיעה באוטונומיה כראש נזק עצמאי הוא התפתחות דוקטרינת ההסכמה מדעת בפסיקה. עם השנים החלו בתי המשפט לשים דגש על זכות החולה לאוטונומיה מלאה ועל החובה של הרופא להציג בפניו את כל הסיכונים. גישה זו מכירה בחובה של קבלת הסכמה מדעת ובלעדיה לא ניתן היה לגבש עוולה של פגיעה באוטונומיה.

הגורם השלישי והברור ביותר הוא הרחבת החקיקה השיפוטית בדיני נזיקין באופן כללי. עורכי דין המתמחים בדיני נזיקין ומחזיקים בניסיון הדרוש יכולים להעיד על כך באופן אישי. במשך תקופה ארוכה פותחו דיני נזיקין בעיקר על ידי המחוקק, בין היתר באמצעות הכרתו בעוולות חדשות וחקיקת חוק לשון הרע, חוק מוצרים פגומים ועוד. לפיכך, גם הקשר בין פגיעה באוטונומיה לבין רשלנות רפואית הפך להיות ברור ונפוץ. השימוש בדוקטרינת הפגיעה באוטונומיה במסגרת נזיקית וספציפית בהקשר של רשלנות רפואית עדיין גוררת ביקורת, אולם היא קיימת ונוכחת בהרבה מאוד דיונים המגיעים אל בית המשפט.

עו"ד לימור מסר: "תחושת האחריות כלפי לקוח שפנה אליי לצורך ייצוג משפטי בהליך גירושין והפקיד בידי את האינטרסים החיוניים ביותר שלו היא "כוכב הצפון" שמנחה אותי לכל אורכו של ההליך המשפטי. הניסיון שרכשתי במהלך השנים הרבות שאני עוסקת בייצוג בהליכי גירושין מאפשרים לי לנווט את הלקוח לאורך ההליך עד לסיומו בתוצאה משפטית מיטבית, שתאפשר לו לשים את הליך הגירושין מאחוריו, ולצאת לדרך חדשה".

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: דגל.האמור לעיל ובכל המאמרים באתר הליכי גירושין אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני הבוחן את נסיבות העניין הספציפי. המסתמך על המידע עושה כן על אחריותו האישית בלבד.

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: עץ.
פרטי יצירת קשר:

 

יגיע כפיים 2,

תל אביב

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

077-9974772


מידע חשוב נוסף