לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

איך מתגרשים בלי לפגוע בילדים?

גירושין של ההורים הם אף פעם לא דבר פשוט עבור הילדים. האם ניתן להתגרש בלי לפגוע בילדים? כיצד ניתן להקל עליהם? על מה חשוב להקפיד?

איך מתגרשים בלי לפגוע בילדים?

ילדים מתקשים עם הגירושין של הוריהם

גירושין הם אינם דבר נעים עבור אף אחד מהצדדים, אך עבור הילדים הם עלולים להיות משבר של ממש. מחקרים רבים מראים כי ילדים עשויים לסבול מקשיים רגשיים ואף נפשיים בעקבות הגירושין של הוריהם.

עם זאת, יש להבחין בין מקרה בו מדובר בתינוק ממש למקרה בו מדובר בילד גדול יותר. כאשר מדובר בתינוק, בדרך כלל התינוק אינו זוכר את החיים שלפני הגירושין, והוא עשוי לתפוס את עצמו כמי שגדל תמיד במשפחה חד הורית. אולם כשמדובר בילד גדול יותר, שמבין את משמעות השינוי שעובר עליו, הילד עשוי להיתקל בקשיים משמעותיים. אשר ייתכן ויהיו להם השלכות על חייו גם כאדם בוגר וכהורה לילדים משלו.

למרות הצער והקושי שבדבר, לפעמים אין ברירה וההורים חייבים לפרק את החבילה. הקושי של הילדים אינו מצדיק נישואין של סבל עבור ההורים. יתירה מכך: לא מעט מומחים טוענים כי מוטב לילד לגדול אצל הורים גרושים אך רגועים, מאשר לגדול בבית בו יש מריבות וכעסים על בסיס יומיומי. הפרדת הכוחות, אפוא, עשויה לפעול דווקא לטובתו של הילד ולהפחתת המשקעים והנזקים אשר המריבות הסובבות אותו עלולות להותיר בליבו.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אביטל פז


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: בית.

שיתוף פעולה בין ההורים עשוי להקל מאד על הילדים

במידה והחלטתם להתגרש, ישנם צעדים שתוכלו לעשות בכדי להקל על הילדים שלכם לעבור את תקופת הגירושין. הצעד אולי החשוב ביותר הוא שיתוף פעולה ביניכם, ההורים. ככל שתשתפו פעולה יותר בהרגעת הילדים וביצירת קו אחיד בהתמודדות שלהם עם הגירושין, כך יגדל הסיכוי שלהם לעבור את תקופת הגירושין במינימום נזק.

יש להבהיר לילדים היטב את המצב החדש שנוצר ולהסביר להם כיצד בדיוק הוא הולך להשפיע על סדר היום שלהם. יש להסביר להם, למשל, היכן הם הולכים לישון, באיזה בית-ספר הם הולכים ללמוד, ואצל מי הם ישהו בסופי השבוע בתקופת הגירושין. ילדים צריכים ביטחון ויציבות, וככל שהם יבינו טוב יותר מה בדיוק הולך לקרות איתם במצב החדש אליו נקלעו, כך הם יהיו רגועים יותר ויוכלו להתמודד עם הגירושין טוב יותר.

כאשר ישנם כמה אחים, מומחים ממליצים לכנס את כל הילדים ולספר להם ביחד על הפרידה של ההורים. יתרונה של שיחה כזו כפול. ראשית, עצם הכינוס של כל הילדים נותן להם תחושה של ביחד, שעשויה לסייע להם לצלוח את תקופת הגירושין כמשפחה. שנית, חשוב שהילדים ידעו שגם אחיהם מצויים בסוד העניינים, בכדי שלא יחששו לדבר איתם ולשתף אותם בלבטיהם.

חשוב להסביר לילד שהוא לא אשם בגירושין של הוריו

אחד הדברים שחוזרים על עצמם בהרבה מקרי גירושין הוא האשמה עצמית של הילד בגירושי הוריו. ילד קטן מתקשה להבין שישנה מציאות חיצונית שאינה קשורה אליו, והוא עשוי לחשוב ברצינות גמורה שהתנהגותו הרעה גרמה לפרידת הוריו.

משום כך, חשוב מאד שההורים יבהירו לו, בשפתו, שהפרידה אינה קשורה אליו כלל. על ההורים להעביר לו את המסר הברור שאינם כועסים עליו ושהם ממשיכים לאהוב אותו כמו תמיד ושההורים נפרדים כבני זוג אבל לעולם יישארו הורים במשותף לילד ולאחיו.

בשורה התחתונה

עם כל הכאב והצער שבדבר, לפעמים גירושין הם צעד בלתי נמנע. לא זו בלבד שהקושי של הילדים אינו מצדיק סבל של ההורים, אלא שבמקרים מסוימים מוטב לילדים לגדול בבית חד הורי שליו מאשר לגדול בבית רווי כעסים ומתחים.

במידה והחלטתם להתגרש, הדבר החשוב ביותר עבור ילדיכם הוא שיתוף פעולה ביניכם, ההורים. כאשר אתם משתפים פעולה בהרגעת הילדים ובהכוונתם, אתם מסייעים להם לעבור את תקופת הגירושין בצורה קלה ובריאה יותר.

שיתוף הפעולה עשוי להוביל לבסוף לפירוד הוגן, בלא מלחמות מיותרות ומזעור הפגיעה בילדים.

 

מחפש עורך דין? צריך ייעוץ משפטי? פנה אלינו: מוקד עורכי הדין המוביל והמקצועי בישראל מאז 2006.

צוות של עורכי דין מובילים בתחומם במגוון רחב של התמחויות משפטיות. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: כוכב.האמור לעיל ובכל המאמרים באתר הליכי גירושין אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני הבוחן את נסיבות העניין הספציפי. המסתמך על המידע עושה כן על אחריותו האישית בלבד.

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים 2, תל אביב

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף