Lowforum_MainPic הליכי גירושין
Lowforum_MainPic הליכי גירושין
פנייה לייעוץ אישי  להתגרש בגיל מאוחר

  גירושים מאוחרים: מה הסיבות לגירושין בגיל השלישי? מה הסכם הגירושין צריך לכלול? ואיך אפשר להקל על התהליך.

  גיל הזהב מביא עמו שינויים ואתגרים רבים: הקן התרוקן ממזמן, פרשתם לגימלאות, פתאום יש לכם הרבה זמן פנוי להעביר ביחד.

  אצל חלק מהזוגות, אלו שנים שבהן קוצרים את הפירות ונהנים מקשר איכותי, אך אצל חלקם מתעוררים בשלב זה קשיים המובילים אותם להתגרש בגיל מאוחר.

  תוכן עניינים

  סיבות לגירושין בקרב בני גיל הזהב

  מחלות – בגיל מאוחר מופיעות לעתים מחלות הפוגעות באדם פיזית או מנטלית. הדבר עלול להקשות על בן הזוג, ולגרום להתמודדות יום-יומית שאינה פשוטה כלל. קורה שבן הזוג חש שאינו יכול לשאת זאת, ואינו מעוניין להעביר כך את שנותיו האחרונות.

  הפערים מתחדדים – בגיל מבוגר בו בני הזוג כבר אינם עובדים, והנכדים כבר בוגרים ואינם זקוקים לבייביסיטר – בני הזוג מוצאים את עצמם הרבה לבד. במצב כזה לעתים הפערים בין בני הזוג מתחדדים. בצירוף העובדה כי בני הזוג נמצאים בגיל השלישי, חלקם מעדיפים להתגרש, לרוב לא בשביל למצוא זוגיות חדשה, אלא בשביל לחיות בשלווה בזמן הנותר להם.

  שינויים אישיותיים – מובן כי בני זוג אינם נשארו כשהיו, והאדם בגיל 70 שונה לחלוטין מהאדם שהיה בגיל 20. אמנם התחייבנו "לטוב ולרע" אך לעתים כשאדם מתפתח, מתעצב ומשתנה, הדבר לא מתאים לבן הזוג, שהתאהב באדם בגלל תכונות מסוימות.

  כבר לא אכפת מה הסביבה תאמר – אנשים מבוגרים בדרך כלל שייכים לדור בו גירושים היו "בושה", בטח ובטח כשיש ילדים קטנים בתמונה. ייתכן כי רק בהגיעם לגילם המופלג הם הצליחו להשתחרר מהסטיגמה הזו. העובדה שההורים שלהם אינם בין החיים, וילדיהם כבר גדולים בוודאי עוזרת להם ללכת בעקבות רצונותיהם.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   להתגרש בגיל מאוחר: קשיים ייחודיים

   באופן כללי בני הזוג יכולים להפוך גירושין בכל גיל לתהליך מכובד או למלחמה מתמשכת. במקרים רבים אנשים בגיל מבוגר הם כבר למודי קרבות ומלחמות, ונמצאים בגיל בו מבינים שחבל להשקיע אנרגיה במריבות מתמשכות.

   אך גם במקרים בהם בני הזוג נפרדים בצורה יפה, עדיין עומדים בפניהם אתגרים לא פשוטים.

   הסתגלות לא פשוטה למצב חדש – לרוב ככל שאדם מבוגר יותר, כך יכולתו ליזום ולהסתגל לשינויים נמוכה יותר. לא פשוט לזוג שחי ביחד עשרות שנים להפריד כוחות. אנשים שגרו כל חייהם לבד כעת צריכים להסתגל למצב חדש, לשלם לבד את חשבונות החשמל, והארנונה, ולדאוג לנהל את הבית על כל רבדיו בעצמם.

   בדידות – פעמים רבות אנשים שבוחרים להתגרש בגיל השלישי לא לוקחים בחשבון את תחושת הבדידות הגדולה העלולה להיגרם מהמגורים לבד. במיוחד בגיל השלישי בו מעגל החברים הולך ומצטמצם, ולא פשוט ליצור קשרים חדשים.

   סוגיות משפטיות ייחודיות לגירושין בגיל השלישי

   גירושים הם הליך משפטי שהשפעתו מכרעת עבור בני הזוג במיוחד בגיל השלישי. הנה כמה דגשים שיש לתת עליהם את הדעת במקרה של גירושים מאוחרים.

   חשוב להכין צוואה!

   עריכת צוואה ברגע שמחליטים על גירושים היא תמיד דבר חשוב, ועל אחת כמה וכמה בגירושין בגיל השלישי. זאת מכיוון שאם אחד מבני הזוג נפטר חלילה במהלך התהליך ולפני שניתן גט – בן הזוג שלו יורש מחצית מרכושו.

   אי עריכת צוואה והסדרת חלוקת הרכוש במקרה של פטירה יכולה להוביל לתסבוכת משפחתית ולמצב לא נעים בו הילדים ובן הזוג לשעבר ייאבקו זה בזה על הרכוש. עורך דין בעל ניסיון בדיני משפחה יוכל לייעץ לך בכתיבת צוואה שלא נתונה לפרשנויות ולדאוג לכך שרצונותיך יתממשו.

   חלוקת רכוש בדגש על פנסיה ובית אבות

   חלוקת הרכוש בגיל השלישי לעתים מורכבת יותר שכן הזוג צבר כלל נכסים לאורך הזמן. החוק קובע כי כל הרכוש שבני הזוג צברו לאורך נישואיהם יחולק בצורה שווה.

   אם בני הזוג התחתנו לפי שנת 1974, החלוקה השווה היא מכוח חזקת השיתוף, ואילו אם בני הזוג נישאו בשנת 1974 והלאה, החוק הרלבנטי הוא חוק יחסי ממון בין בני זוג, תשל"ג-1973.

   חשיבות הייצוג על ידי עורך דין העוסק בדיני משפחה היא גבוהה וזאת על מנת להבטיח חלוקה של כל הזכויות כולל פנסיה, קרנות השתלמות, קופות גמל וכו'. הדבר חשוב במיוחד כי בגיל השלישי לעתים נוספות עלויות של טיפולים רפואיים, מטפלים סיעודיים ובתי אבות.

   במקרים מסוימים: תשלום מזונות לאישה למשך כל ימי חייה

   לפי ההלכה היהודית הבעל חייב לשלם מזונות לאישה עד מתן הגט. הדין העברי קובע כי לאחר מתן הגט, הבעל פטור מתשלום מזונות.

   במקרים רבים הדבר יוצר אי צדק – מדובר באנשים שהתחנכו בתקופה אחרת בה הגבר היה המפרנס העיקרי והאישה הייתה אחראית על ניהול הבית וגידול הילדים. במקרים אלו לנשים אין פנסיה משלהן להמשך כלכלתן לאחר הנישואין.

   מכיוון שכאמור הדין הדתי לא מאפשר תשלומי מזונות לאישה לאחר מתן הגט, יכולה לקום לגבר התחייבות כזאת מכוח הסכם גירושין. חשוב מאוד לקבל ייעוץ מעורך דין מנוסה בהסכמי גירושין כדי לאתר את נקודת האיזון ההוגנת בין צורכי הגבר לצורכי האישה ולפעול להשגתה.

   לסיכום, גירושים הם תהליך טעון ואמוציונלי, אך אין לשכוח שמדובר בהליך משפטי וככל שכזה עליכם להיות מיוצגים בעורכי דין שידאגו לאינטרסים שלכם בצורה הטובה ביותר. ככלל מומלץ שלא "להילחם מלוכלך" אלא להישאר ענייניים ולהתנהל בצורה מכובדת. שיתוף פעולה, וכבוד הדדי יובילו לקיצור התהליכים והימנעות מהוצאות מיותרות.

   *האמור באתר Lowforum נכתב על מנת לתת לגולש מידע ראשוני מקצועי – אך אינו מתיימר להיות מעודכן או מקיף. אין לראות באמור כתחליף לייעוץ משפטי והעושה זאת – עושה באחריותו.

   לייעוץ מקצועי ראשוני ללא התחייבות 077-2315790
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף