Lowforum_MainPic הליכי גירושין
Lowforum_MainPic הליכי גירושין
פנייה לייעוץ אישי  להתגרש מאיש קבע

  במשך שנים טיפלת כמעט לבדך בילדים ובבית ועכשיו החלטתם להתגרש? בית המשפט ייקח זאת בחשבון בחלוקת הרכוש. דברים שצריך לדעת כשמתגרשים מאיש קבע.

  להיות נשואה לאיש קבע זה לא פיקניק. בדרך כלל אנשי הקבע נעדרים רבות מהבית מתוקף תפקידם, והאישה היא האחראית הבלעדית על גידול הילדים ואחזקת הבית. פעמים רבות האישה מרגישה שהיא לבדה במערכה מול אתגרים רבים ומגוונים.

  תוכן עניינים

  אנשי קבע יוצאים לפנסיה בגיל מוקדם משמעותית משאר המשק – נכון לכתיבת שורות אלו, הגיל הממוצע הוא 47. לעתים מצב זה עלול להוביל לקשיים נוספים.

  חייו של איש הקבע שיצא לגמלאות משתנים מן הקצה אל הקצה, ושגרת החיים שאליה התרגלו בני הזוג מתערערת. פעמים רבות הזמן הרב שהתפנה לבילוי לצד בן הזוג מוביל להתפכחות מכאיבה ולהבנה שמערכת היחסים הלכה לאיבוד במשך השנים ושלא ניתן לשקמה.

  במקרה שבו בני הזוג מחליטים להתגרש, חשוב לזכור כי כפי שנישואין לאיש קבע הם אינם רגילים – כך גם גירושין מאיש קבע. חשוב להתייעץ עם עורך דין בעל ניסיון בתחום שמכיר את כל הסוגיות הייחודיות לגירושין מאיש קבע כגון איזון נכסי קריירה או חלוקת הפנסיה הצבאית.

  חלוקת רכוש בגירושין מאיש קבע

  אם נישאת לאיש קבע לפני שנת 1974, חלה עליכם הלכת השיתוף. פירוש הדבר כי יש לך זכות קניינית מיידית ברכוש המשותף. כל הנכסים והרכוש שנצברו במהלך תקופת הנישואין הם בבעלות משותפת של שניכם. הבעלות המשותפת נגזרת מהחיים המשותפים ואין צורך להוכיח אותה.

  במידה והתחתנתם בשנת 74 והלאה, חל עליכם חוק יחסי ממון בין בני זוג, תשל"ג-1973. לפי חוק זה, ברגע שהנישואין מסתיימים, יש לאזן את המשאבים כך שכל אחד מבני הזוג יקבל מחצית מהשווי. חשוב לציין שאם ערכתם הסכם ממון או הסכם של חלוקת רכוש – אלו גוברים על חוק יחסי הממון.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   פנסיה צבאית – הסוגייה הרגישה והמורכבת ביותר כשמתגרשים מאיש קבע

   אנשי קבע זכאים לפנסיה גבוהה מאוד ביחס למשק ובגיל צעיר יותר. בעבר פורסם בדה מרקר שהפנסיה אליה זכאים אנשי קבע מגיעה ליותר מ-4 מיליון שקלים, וזאת גם אם מדובר באנשי קבע בדרגי ביניים או בתפקידים משרדיים.

    האם בן הזוג זכאי לפנסיה תקציבית או פנסיה צוברת?

   אם בן זוגך חתם קבע לפני 2003, הוא זכאי לפנסיה תקציבית. דהיינו פנסיה המשולמת על ידי המדינה בלבד והעובד אינו מתבקש להשתתף בה או להפריש אליה סכום חודשי.

   שיעור הפנסיה ידוע ונגזר מן המשכורת האחרונה. מסיבה זו במקרים רבים אנשי קבע שמגיעה להם פנסיה תקציבית מתאמצים לעלות בדרגה לפני הפרישה.

   אם בן זוגך הצטרף לשירות קבע משנת 2003 והלאה, הוא זכאי לפנסיה צוברת. בפנסיה זו נצברים תשלומים הן מהמעסיק והן מהעובד עצמו. הקצבה החודשית לא ניתנת לחיזוי מדויק, ונקבעת בהתאם לגורמים רבים – הסכום שנצבר באפיקים השונים, רמת התשואה, סיכונים וגורמים שונים נוספים.

   כיצד מתבצעת בפועל חלוקת הפנסיה?

   נשאלת השאלה האם הפנסיה תשולם לגרושה מהצבא או דרך בן זוגה לשעבר? בעבר נקבע כי בעוד יש לאישה זכות לגמלה, אין לה זכות קניינית כלפי המדינה המשלמת את הקצבה.

   בשנת 2004 נחקק חוק חלוקת חסכון פנסיוני שמטרתו לאפשר חלוקה של הפנסיה ללא תלות בגרוש דהיינו בעל הפנסיה. לפי החוק ברגע שהגירושין נכנסים לתוקפם, פסק הדין בעניינם מועבר לגוף האחראי על הכספים, והוא יהיה אחראי לרשום הערה בדבר זכויות הגרושה ולהגן עליהן.

   מתי האישה זכאית לזכויות פנסיה שנצברו עוד לפני הנישואין?

   הפסיקה מראה כי במקרים מסוימים האישה זכאית גם לזכויות פנסיה שנצברו לפני הנישואין. בתמ"ש 65718-03-16 כבוד השופטת מירה רום פלאי נתבקשה להכריע בקשר לאחוזי גמלה שנצברו לפני הנישואין.

   מדובר במקרה בו הגבר שירת מספר שנים בשירות קבע לפני הנישואין, פרש משירות הקבע וקיבל פיצויים. לאחר שנישא, חזר וחתם קבע. הבעל החזיר לצבא את הפיצויים שקיבל על מנת שהשנים שבהן שירת לפני הנישואין, ייחשבו לצורך הוותק.

   השופטת פסקה כי התשלום (או החזרת הפיצויים) בזמן הנישואין נעשו מתוך כספים משותפים. התשלום התבצע באמצעות תשלומים שנוכו ממשכורתו של הבעל בזמן שהיה נשוי. כתוצאה מכך הכנסתם החודשית של בני הזוג פחתה על חשבון רכישת שנות הוותק.

   לכן נקבע כי האישה זכאית אף לזכויות הפנסיה שנבעו מאותם שנים שמלפני הנישואין. כפי שניתן להבין חשוב עד מאוד לקבל ייעוץ מעורך דין בעל ניסיון בגירושין מאיש קבע הבקיא בפסיקה הרלבנטית ושבכוחו למצות את זכויותייך.

   חלוקת נכסי קריירה שהבעל צבר במהלך שירותו הצבאי

   ברוב המקרים אישה הנשואה לאיש קבע נושאת כמעט לבדה בעול היומי של אחזקת הבית ובטיפול בילדים ואין באפשרותה להתפנות ולפתח את עצמה אקדמאית או מקצועית. בזמן שהאישה מטפלת בבית ובילדים, בעלה צובר נכסי קריירה – מומחיות, מוניטין, הכשרות אקדמאיות, מיומנויות, כישורים וכו'. כל אלו יסייעו בידו להמשיך לקריירה שנייה לאחר הפרישה המוקדמת בגיל 47 עם פוטנציאל השתכרות גבוה.

   בית המשפט מכיר בזאת ומאזן בין הצדדים גם את נכסי הקריירה שנצברו אצל הבעל בתקופת הנישואין.

   לסיכום, גירושים מאיש קבע מצריכים מומחיות וידע באשר לזכויותיהם של אנשי הקבע. במידה והייצוג נעשה על ידי עורך דין הבקיא בתחום, האישה תקבל את מלוא הזכויות המגיעות לה מתוקף איזון המשאבים ולא תקופח.

   *האמור באתר Lowforum נכתב על מנת לתת לגולש מידע ראשוני מקצועי – אך אינו מתיימר להיות מעודכן או מקיף. אין לראות באמור כתחליף לייעוץ משפטי והעושה זאת – עושה באחריותו.

   לייעוץ מקצועי ראשוני ללא התחייבות 077-2315790
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף